A virtuális 3D mikroszkóp kifejlesztéséért Molnár Bélának, a Semmelweis Egyetem sejtanalitikai laboratóriuma vezetőjének személyében először jelöltek magyar kutatót az Európai Szabadalmi Díjra.
Európa legrangosabb innovációs díját május 19-én Budapesten osztják ki öt kategóriában. Az elismerést az Európai Bizottság egyik szerve és az Európai Szabadalmi Hivatal alapította 2006-ban.
Molnár Bélát a kórbonctani folyamatok digitalizálásáért jelölték az elismerésre: a virtuális 3D mikroszkóp gyorsabb és pontosabb diagnózist tesz lehetővé. A patológia az orvoslás utolsó területe, amelyben még nem következett be a digitális forradalom. Ennek oka abban keresendő, hogy itt van szükség a legkifinomultabb képalkotó és a leginkább számításigényes módszerekre, egy röntgenfelvételnél megközelítőleg sem kell hasonlóan részletes képet elemezni.
Molnár Béla (fotó: Koszticsák Szilárd)
Molnár Béla 1997-ben alapította a digitális mikroszkópia egyik úttörőjének számító 3DHISTECH Kft-t, a házépítésre szánt megtakarításait fordítva erre a célra. Fiatal mérnökök segítségével alkotta meg a digitális tárgylemez szkenner prototípusát. A digitális szövettani laboratóriumért 2003-ban elnyerte a Magyar Innovációs Nagydíjat, és egy évvel később a Carl Zeissszel is szerződést kötött, amelynek értelmében a német optikai cég saját márkanév alatt értékesítette a termékeit. A szerződés lejárta után, 2009-től a cég egymaga építette fel a világszintűvé vált disztribuciós és szervizhálózatát
Forrás:MTI