2011.10.20.
15:58

Írta: Kodak média

Látványos felvételek az évszakok változásáról

Látványosan szemléltetik a Meteosat-9 műhold felvételei, miért vannak évszakok a bolygónkon. A fényképeken megfigyelhető, hogyan vándorol egy év során a legerősebb besugárzás helye a Föld felszínén.

Míg nyáron az égen magasról süt le a Nap, télen kevésbé emelkedik a látóhatár fölé. Ekkor rövidebb időt is tölt a horizont felett, mint a melegebb hónapokban. A jelenség magyarázata a Föld forgástengelyének ferdeségében rejlik. Emiatt hol az északi, hol a déli féltekére jut több napfény, és ezzel párhuzamosan váltakoznak az évszakok bolygónkon.
 

Bolygónk képe az északi féltekén a téli napforduló (balra fent), a tavaszi napéjegyenlőség (jobbra fent), a nyári napforduló (balra lent) és az őszi napéjegyenlőség (jobbra lent) környékén. A kép nagyméretű változatának letöltése (NASA, EarthObservatory)

 A világűrből készült felvételek szemléletesen mutatják, miként változik az év folyamán a felszín adott helyére jutó besugárzás intenzitása. A négy képet a Föld körül keringő Meteosat-9 műhold rögzítette, amely geoszinkron pályáján mozog, tehát mindig ugyanazt a pontot nézi bolygónkon. (Jelen esetben ez a nappal-éjszaka határvonal mentén, Afrika felett van.) Az egyes képeken jól látszik, hogy Napunk hol az északi, hol a déli féltekére süt erősebben, ami az évszakok váltakozását eredményezi.

forrás:origo

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://kodakmedia.blog.hu/api/trackback/id/tr893317810

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása