2011.04.19.
14:22

Írta: Kodak média

Memóriakártyák

A memóriakártya feltétlenül szükséges a digitális fényképezőgépekhez, és általában vásárolnunk kell az alaptartozékon túl további memóriakártyákat is, hogy a megfelelő mennyiségű és minőségű fényképeket tárolhassuk.
Az, hogy mekkora kapacitású memóriakártyát érdemes beszereznünk, számos tényező függvénye. Vegyük figyelembe a fényképezőgépünk által készített képek méreteit. A JPEG fájlok kisebb méretűek, mint például a TIFF fájlok, mert az előbbiek tömörített, az utóbbiak tömörítetlen formátumok. A jobb felbontás és képminőség értelemszerűen nagyobb méretű fájlokat eredményez. Nagyobb utazásra, hosszabb eseményre több memóriakártyát vigyünk magunkkal. Habár a memóriakártyák nehezen hibásodnak meg, érdemes inkább több kisebb kapacitásút beszerezni, mint egy nagyot, ugyanis így nem veszítjük el egy esetleges meghibásodás esetén az összes elkészült képünket (hogy a kártya elvesztéséről ne is beszéljünk).
A memóriakártyáknak több típusa létezik, de mivel egy kamera általában egyféle kártyát képes kezelni (léteznek olyan gépek is, amelyeknek két kártyafoglalatuk van, vagy egy foglalatban kétféle kártyát kezelnek), nem mindegy, hogy milyen készüléket vásárolunk. Ha már van olyan eszközünk, amely memóriakártyát kezel, érdemes – praktikussági és takarékossági okokból – ehhez a kártyatípushoz igazítani a leendő kameránk típusát is. De ha a kameránk lesz az első ilyen készülékünk, akkor sem árt, ha többet tudunk a kártyák típusairól, mert mindegyiknek megvan az előnye és hátránya is. Létezik olyan, amelyiket csak egy bizonyos márkájú készülékekhez fejlesztettek ki, vagy olyanok, amelyeknél inkább a nagy kapacitás, míg másiknál a kisebb méret az elsődleges.

SmartMedia

Ez volt a digitális fényképezés hőskorának első elterjedt adathordozója. Érdekessége, hogy nincs benne vezérlő elektronika, ezért tud ilyen kicsi és könnyű lenni. De ebből származik a hátránya is: a különböző kapacitású és más feszültséget igénylő kártyákat minden fényképezőgép máshogy kezelte, így a kompatibiltás még formatálás után sem volt biztosított. A legnagyobb kapacitású változata 128 MB adat tárolására képes, legfőképp emiatt kezd eltünni napjainkra a piacról.

MultiMedia és Secure Digital

A legelterjedtebb típus. Valójában két különböző kártyatípusról van szó, amely csupán kívülről hasonlítanak egymásra: a Secure Digital kártyán egy retesz és eggyel több érintkező található. Működésük annyiban tér el egymástól, hogy a MultiMedia kódolatlanul tárolja az adatokat, az SD kártya viszont kódoltan, vagyis biztonságosan (Secure=bitztonságos).

kodakmedia.hu/adathordozok/memoriakartya

 

 

 

 

szerző: Réthey Prikkel MIklós

 

 

 
 
 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://kodakmedia.blog.hu/api/trackback/id/tr282839600

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása